Elmarad a Sziget Fesztivál, a VOLT, a Művészetek Völgye, de nem tartják meg idén az Olimpiát, a Roland Garrost, az Oktoberfestet sem. Sőt, a 80 év után ismét Budapestre tervezett Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszust is elhalasztják egy évvel. És bár csalódást okoz, hogy ki kell hagyjuk a kedvenc sporteseményünket vagy zenei fesztiválunkat, de ez mind összehasonlíthatatlan azzal a szívszorító érzéssel, amit az esküvők elnapolása vagy lemondása jelenthetett sok párnak. Azonban a koronavírus egy egészen új változást is hoz magával, ami megmentheti az esküvők szellemét.
Ipari fellendülés
Az esküvők önmagukban nagy és drága eseményekké váltak, gyakran több száz ember bevonásával és évekig tartó tervezéssel. Az esküvő-ipar nagy üzletté vált: számos kisvállalkozás, vállalat fennmaradását segíti: vendéglátóktól és fotósoktól a virágkereskedőkig, helyi zenekarokig, előadóművészektől a szervezőkig, stb.
A nemzetközi “destination wedding” is egyre népszerűbbé vált az elmúlt években, és persze a leánybúcsúk és legénybúcsúk hozzájárultak néhány kulcsfontosságú európai város gazdaságának fellendítéséhez – így Budapestéhez is, még akkor is, ha néhány lakos kevésbé örül ennek.
Tökély – milliókért
Az esküvői vállalkozások gyakran állították, hogy az ipar “recesszióbiztos”, mivel a párok mindig meg akarják majd ünnepelni egybekelésüket. És a “tökéletes nap” nem olcsó.
Magyarországon átlagosan egy esküvő körülbelül 3 millió forintba kerül. Egy átlagos helyen egy főre étellel és itallal 10 000 – 15 000 forintot érdemes számolni. A drágább kötelező tételek közé tartozik a menyasszonyi ruha is. A bérelhető ruhák természetesen olcsóbbak, akár 100 ezer forintból is ki lehet jönni. Egy egyedi készítésű, mesterszabó által készített darab ára azonban néhány százezer forinttól a több millióig is elmehet. A jegygyűrűk ára páronként 50 000 – 250 000 forint között is lehet. A fotós és/vagy videós is belekerülhet 2-300 ezer forintba, amiben benne van az esküvő után elvégzendő utómunka is. (Forrás: bank360.hu)

Egy utazási iroda ajánlata 2019-ből
Ugyanez Németországban 5,9 MFt, Spanyolországban 7,5 MFt, Portugáliában 8 MFt, Görögországban 8,7 MFt, Franciaországban 9,9 MFt, az Egyesült Királyságban 10 MFt – a 2019-es árakon.
Recesszió után újrakezdés?
Egy várhatóan mély recesszió után eljön az újraértékelés ideje. A koronavírus a korábbi válságokhoz képest minden eddiginél gyorsabban és radikálisabban változtatja meg környezetünket, és annak részeként a gazdaságot. Az vállalkozások kényszerhelyzetben vannak, kezelniük kell a válságot. Rengetegen veszítették el az állásukat a koronavírus-járvány kitörése miatt, és várhatóan még nagyon sokan fogják. Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint “sok százezres” munkanélküliséggel számol a kormányzat.
Amikor 120.000 ember veszítette el az állását gondolunk-e majd újra hatalmas esküvőkre? Az elmúlt években úgy tűnik, hogy az esemény óriásira nőtt; több vendég, több étel, kifinomultabb helyszín… Néhány esküvő napokig tart. Szükségünk van ilyen esküvőkre?
Mindenki meghozza persze a saját döntését. De sokak számára ezek a döntések társadalmi nyomáson alapultak, a tökéletes nap elvárása vagy szüksége, ami gyakran hatalmas adósságokba is vezetett. Lehetséges, hogy a koronavírus esélyt ad újra visszatérni az alapértékekhez?
Miért szervezünk esküvőt?
Mert két ember összeköti az életét, és ezt megünnepeljük. Egy eskü szavaival mondják ki azt az érzést, ami megalpozza egy új család, és benne még néhány nem létező ember életét. És ehhez elsősorban szeretet, összetartozás, kitartás, egymásra figyelés, türelem, öröm és a másikért érzett felelősségvállalás kell – épp úgy, mint egy járvány legyőzéséhez.
Tóth Mihály
lelkész – Ökumenikus Egyház
ceremóniamester – Ceremóniamester Szövetség
Kihelyezett egyházi szertartásért keresd az Ökumenikus Egyházat!
Címlapfotó: www.dothanfirst.com
Kommentek